CYW20730A1KFBGT OverviewDue to the benefits of saving space, it is available in the BGA-64 package.The way of mounting it is Surface Mount.Reel is the package that contains it.Maintain a temperature of 0°C ~ 70°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of EEPROM.As a result of the 1.2V supply voltage, high efficiency is possible.The CYW20730 series contains this electrical component.Microcontroller is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of -.Microcontroller is highly efficient when Microcontroller works at a frequency of 2.4GHz.While deploying 1.2 V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability.
CYW20730A1KFBGT FeaturesBGA-64 package
Mounting type of Surface Mount
CYW20730A1KFBGT ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYW20730A1KFBGT Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Package / Case | BGA-64 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 64-FBGA (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Interface Type | UART |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Number of I/Os | 40 I/O |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | CYW20730 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | CYW20730 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.2V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Memory Size | - |
| Program Memory Type | EEPROM |
| Program Memory Size | 320 kB |
| Output Power | 4 dBm |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Protocol | Bluetooth v3.0 |
| Power - Output | 4dBm |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Sensitivity | -88dBm |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| Number of ADC Channels | 28 Channel |
| Serial Interfaces | I²C, SPI, UART |
| Current - Receiving | 26.6mA |
| Current - Transmitting | 19mA ~ 24mA |
| Number of Timers | 4 Timer |
| Modulation | GFSK |
| GPIO | 4 |