CYW20736A1KWBGT OverviewFor space savings, it is available in the WLCSP-80 package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Reel contains it.During work, the temperature should remain at -30°C ~ 85°C.Because the supply voltage is 1.4V ~ 3.6V, high efficiency can be achieved.CYW20736 is the series number of this electrical component.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of -.Working at a frequency of 2.4GHz results in excellent efficiency.
CYW20736A1KWBGT FeaturesWLCSP-80 package
Mounting type of Surface Mount
CYW20736A1KWBGT ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYW20736A1KWBGT Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Package / Case | WLCSP-80 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 80-WLCSP (2.2x2.2) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | CYW20736 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | CYW20736 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.4V ~ 3.6V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Memory Size | - |
| Protocol | Bluetooth v4.1 |
| Power - Output | - |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Sensitivity | - |
| Data Rate (Max) | - |
| Serial Interfaces | I²C, SPI, UART |
| Current - Receiving | - |
| Current - Transmitting | - |
| Modulation | - |
| GPIO | 14 |