MM912IP812AMAFR2 OverviewApplication Specific Microcontroller is a fantastic choice for Engine Control because of its outstanding performance.Application Specific Microcontroller is available in the 100-LQFP Exposed Pad package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tape & Reel (TR).The device runs in S12P core processor.The temperature should be kept at -40°C~125°C while working.Its type of program memory is FLASH (96KB).High efficiency is possible due to the 4.7V~36V supply voltage.Application Specific Microcontroller has a number of 8I/Os.Application Specific Microcontroller has a base part number of MM912IP812 that can be used to find other components that are comparable.The position of the device is QUAD at terminal.The device belongs to HCS12 controller series.Application Specific Microcontroller consists of 100 terminations.This gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs/uCs/Peripheral IC.
MM912IP812AMAFR2 Features100-LQFP Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MM912IP812AMAFR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MM912IP812AMAFR2 Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Engine Control |
| Voltage - Supply | 4.7V~36V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MM912IP812 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Interface | CAN, SCI, SPI |
| Number of I/O | 8 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | S12P |
| Program Memory Type | FLASH (96KB) |
| Controller Series | HCS12 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |