CYW256OXCT Overview28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 180MHz. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Buffer/Driver. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to 0°C~70°C. In general, it should be able to work with a power source of 2.375V~3.465V volts. Buffer IC is Clock that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 28 pins. The structure belongs to the CYW256 family of structures. It is designed to operate at a minimum temperature of 0°C in order to maintain reliability. In order to ensure stable operation, the maximum operating temperature must be set to 70°C. By default, the output of the circuit clock is set to 12. It is capable of handling a maximum supply voltage of 3.465V volts. As low as possible is the source voltage 2.375V, which can be used by the system to work.
CYW256OXCT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
CYW256OXCT ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
CYW256OXCT Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Buffer/Driver |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | CYW256 |
| Output | Clock |
| Number of Outputs | 12 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Frequency (Max) | 180MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 52 % |
| Duty Cycle | 52 % |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |