MK3805RILF OverviewA 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 100MHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 3.13V~3.46VV power source, it should work. It belongs to the family MK3805.
MK3805RILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MK3805RILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MK3805RILF Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.13V~3.46V |
| Base Part Number | MK3805 |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |