DA7211-01UA2 OverviewIn order to save space, it is packaged in the 36-UFBGA, WLCSP package. Due to the fact that this part is of the type Stereo Audio, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. As a mounting type, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C ~ 85°C, it is able to operate normally. It features 2 / 2 ADCs / DACs. In the analog circuit, the supply voltage is 1.8V ~ 2.5V. Supply voltage is set to 1.2V ~ 2.5V for the digital circuit. It belongs to the - series and is well suited for a wide array of applications.
DA7211-01UA2 FeaturesEmbedded in the 36-UFBGA, WLCSP package
Operating temperature of -40°C ~ 85°C
2 / 2 ADCs / DACs
DA7211-01UA2 ApplicationsThere are a lot of Renesas
DA7211-01UA2 CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 36-WLCSP (2.96x3.19) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DA7211 |
| Mfr | Renesas Design Germany GmbH |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Stereo Audio |
| Data Interface | I²S, PCM |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V ~ 2.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.2V ~ 2.5V |
| Resolution (Bits) | - |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 96 / 100 |