TLV320AIC23BPWR OverviewIt is supplied in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package for the purpose of space saving. The packaging way of Tape & Reel (TR) is adopted. As a type of Stereo Audio, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Surface Mount as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at -10°C~70°C. It is integrated with 2 / 2 ADCs / DACs. The analog circuit is provided with the supply voltage of 2.7V~3.6V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 1.42V~3.6V. There are 28 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. It is a kind of 28-pin electronic device. It is configured with 28 pins. Its base part number TLV320AIC23 can be used to find more related parts. The maximum value of supply voltage should be maintained at 3.6V. There are 2 A/D converters used to convert the analog signals into digital signals. The minimum value of supply voltage should be maintained at 1.42V. It is equipped with 3 analog inputs. It is equipped with 4 analog outputs. There are 1 ADC channels which represent the number of analog values that can be read at the same time.
TLV320AIC23BPWR FeaturesEmbedded in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
3 analog inputs
4 analog outputs
TLV320AIC23BPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC23BPWR CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 117.508773mg |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TLV320AIC23 |
| Pin Count | 28 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.42V |
| Output Power | 23mW |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.42V~3.6V |
| Power Consumption | 23mW |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 90 dB |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Resolution (Bits) | 16 b, 20 b, 24 b, 32 b |
| Number of Analog Inputs | 3 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 90 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 100 |
| Number of Analog Outputs | 4 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |