DAC0800LCN OverviewA 16-DIP (0.300, 7.62mm) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 15V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Through Hole-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~70°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tube. As a whole, it has 16 terminations. Related parts can be found by using its base part number DAC0800. 16 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Through Hole, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. In addition to this, it has 16 pins. A maximum voltage of 18V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 4.5V, it is able to work properly.
DAC0800LCN Features16-DIP (0.300, 7.62mm) package
16 pin count
16 pins
DAC0800LCN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC0800LCN Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Power Dissipation | 174mW |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | DAC0800 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Polarity | Unipolar |
| Max Supply Voltage | 18V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 2.5mA |
| Number of Bits | 8 |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1 B |
| Voltage - Supply, Analog | ±4.5V~18V |
| Settling Time | 150μs |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Power Consumption | 33mW |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Input Bit Code | OFFSET BINARY |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Number of Converters | 1 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Height | 3.3mm |
| Length | 19.05mm |
| Width | 6.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |