DAC8568IDPWR OverviewIn the package 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), this product is provided. Supply voltage is 3.6V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. It is necessary to keep the operating temperature within -40°C~125°C when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tape & Reel (TR). In total, the terminations of this piece are 16. DAC8568 is the base part number that can be used to identify related parts. This is a battery operated device that operates on 3/5V. I am going to present you with a device that is equipped with 16 pins. The maximum supply voltage it can take is 5.5V. The device can function at a minimum voltage of 2.7V.
DAC8568IDPWR Features16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
16 pin count
DAC8568IDPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC8568IDPWR Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
Portable Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Base Part Number | DAC8568 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Current-Max | 1.6mA |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 0.1 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 10μs |
| Power Consumption | 2.2mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 12 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| INL/DNL (LSB) | ±4, ±0.2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 83 dB |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 63 dB |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |