DAC101C085CIMMX OverviewIn the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, you will find it. In order to operate it, a voltage supply of 3V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~125°C when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tape & Reel (TR) for the sake of space saving. 8 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number DAC101C085, which is its base part number. In order to make it work, 8 pins have been designed. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. There is a 3/5V power supply that is required to operate it. With a total of 8 pins, it is equipped with a high level of security. It can accept a maximum voltage of 5.5V volts as a supply voltage. A minimal supply voltage of 2.7V is required for it to operate.
DAC101C085CIMMX Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 pin count
8 pins
DAC101C085CIMMX ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC101C085CIMMX Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | DAC101C085 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 10 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | I2C |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 6μs |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | +0.6/-0.4, +0.12/-0.04 |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |