LTC1662CMS8#PBF OverviewIt is supplied in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. It is powered from a supply voltage of 3V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. The operating temperature should be kept at 0°C~70°C when operating. This FPGA model is contained in Tube for space saving. It is designed with 8 terminations. Its base part number LTC1662 can be used to find related parts. It is designed with 8 pins. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. It operates from a 3/5V power supply. It is equipped with 8 pin count. It supports the maximal supply voltage of 5.5V. It is able to work with the minimal supply voltage of 2.7V.
LTC1662CMS8#PBF Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 pin count
8 pins
LTC1662CMS8#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1662CMS8#PBF Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Audio Amplifier
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1662 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 3.5μA |
| Number of Bits | 10 |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 750μs (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.3906% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.8, ±0.12 |
| Analog Output Voltage-Max | 5.494V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |