DAC1280IPWR OverviewPackage 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) includes it.The Tape & Reel (TR) package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to -40°C~125°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding DAC.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of ±2.5V 5V 1.8V~3.3V, the circuit should be re-built.Total, there are 16 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 1 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "DAC1280".The voltage to be applied to this data acquisition unit is 2.5V.In terms of pin count, it has a total of 16 pins.The device is equipped with a high resolution 24-bit data acquisition system.A total of 16 pins are present on the unit.The device can be powered by 5V.
DAC1280IPWR FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 channels process
24-Bit acquisition unit
5V unit
DAC1280IPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC1280IPWR ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | DAC |
| Voltage - Supply | ±2.5V 5V 1.8V~3.3V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DAC1280 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | +-2.53.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Nominal Supply Current | 60μA |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 0.256 MHz |
| Settling Time | 100 μs |
| Power Consumption | 18mW |
| Input Bit Code | BINARY |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Conversion Rate | 256 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital Dual ± |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 120 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |