AD1851RZ Overview16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is available as a package.There is a Tube package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -25°C~70°C to maintain normal operation.There is an outstanding DAC, Audio that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read ±5V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 16.You can access high performance with 1 functions here.In case you are interested in similar specs, you can search "AD1851".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.In terms of pin count, it has 16.ADCs/DACs is a device that can capture data in 16-bADCs/DACs resolution.There are 16 pins on the unit.In many cases, the Surface Mount technique improved feasibility.The device can be supplied using 5V.Data acquisition is optimized by setting 1 DAC channels.
AD1851RZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
16-Bit acquisition unit
5V unit
AD1851RZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD1851RZ ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 665.986997mg |
| Operating Temperature | -25°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | DAC, Audio |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD1851 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Interface | Serial |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Dual |
| Data Interface | PCM |
| Sampling Rate | 12.5 Msps |
| Settling Time | 1.5 μs |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75V |
| Input Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Conversion Rate | 12.5 Msps |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 110 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Analog Output Voltage-Min | -2.88V |
| Height | 2.35mm |
| Length | 10.5mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |