DAC5578SRGET OverviewIn the package 24-VFQFN Exposed Pad, this product is provided. Supply voltage is 5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. It is necessary to keep the operating temperature within -40°C~125°C when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tape & Reel (TR). In total, the terminations of this piece are 24. DAC5578 is the base part number that can be used to identify related parts. The device has 24 pins which are included in the design. This is a battery operated device that operates on 3/5V. I am going to present you with a device that is equipped with 24 pins. The maximum supply voltage it can take is 5.5V. The device can function at a minimum voltage of 2.7V.
DAC5578SRGET Features24-VFQFN Exposed Pad package
24 pin count
24 pins
DAC5578SRGET ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC5578SRGET Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
Portable Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 3.67mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DAC5578 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 1.02mA |
| Number of Bits | 8 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | I2C |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 12μs (Typ) |
| Power Consumption | 3.4mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.097% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.25 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 8 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.01, ±0.01 |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 0.25 LSB |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 880μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |