DAC8871SBPWR OverviewA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 15V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~105°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape & Reel (TR). As a whole, it has 16 terminations. Related parts can be found by using its base part number DAC8871. In addition to this, it has 16 pins.
DAC8871SBPWR Features16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
16 pin count
DAC8871SBPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC8871SBPWR Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | DAC8871 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Voltage - Supply, Analog | ±13.5V~19.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 1μs (Typ) |
| Max Dual Supply Voltage | 19.8V |
| Power Consumption | 15μW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0023% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 13.5V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±0.25 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |