DAC7714U/1K OverviewIt is supplied in the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. It is powered from a supply voltage of 15V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when operating. This FPGA model is contained in Tape & Reel (TR) for space saving. It is designed with 16 terminations. Its base part number DAC7714 can be used to find related parts. It is designed with 16 pins. When operating with the supply voltage of 15V, designers can fully make use of its flexibility. It is equipped with 16 pin count. It supports the maximal supply voltage of 15.75V. It is able to work with the minimal supply voltage of 14.25V.
DAC7714U/1K Features16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
16 pin count
16 pins
DAC7714U/1K ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC7714U/1K Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Audio Amplifier
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | DAC7714 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Max Supply Voltage | 15.75V |
| Min Supply Voltage | 14.25V |
| Nominal Supply Current | 6mA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 89 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±14.25V~15.75V |
| Voltage - Supply, Digital | 14.25V~15.75V |
| Settling Time | 10μs |
| Max Dual Supply Voltage | 15.75V |
| Power Consumption | 45mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 14.25V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Number of Converters | 4 |
| Conversion Rate | 89 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±2 (Max), ±1 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Input Format | SERIAL |
| Analog Output Voltage-Max | 10V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Analog Output Voltage-Min | -10V |
| Height | 2.65mm |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |