DAC8228FPZ OverviewA 20-DIP (0.300, 7.62mm) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 12V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Through Hole-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tube. As a whole, it has 20 terminations. Related parts can be found by using its base part number DAC8228. 20 pins are designed into the device. A 15V-volt supply allows designers to fully utili15Ve its flexibility. In addition to this, it has 20 pins. A maximum voltage of 15.75V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 11.4V, it is able to work properly.
DAC8228FPZ Features20-DIP (0.300, 7.62mm) package
20 pin count
20 pins
Minimal input voltage of 2V
DAC8228FPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
DAC8228FPZ Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 12V |
| Base Part Number | DAC8228 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Polarity | Unipolar |
| Max Supply Voltage | 15.75V |
| Min Supply Voltage | 11.4V |
| Power Dissipation | 84mW |
| Number of Bits | 8 |
| Max Output Voltage | 10V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Architecture | R-2R |
| Max Input Voltage | 10V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 12V~15V |
| Min Output Voltage | 0V |
| Voltage - Supply, Digital | 12V~15V |
| Settling Time | 5μs |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.3906% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 500 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Height | 3.3mm |
| Length | 26.16mm |
| Width | 6.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |