DAC7725UB/1KG4 OverviewA 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package contains it, and it is available for download. Power is provided by a 15V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tape & Reel (TR) for the purpose of saving space. In total, there are a total of 28 terminations on it. For related parts, use its base part number DAC7725. This cable has 28 pins and is designed to connect to a computer. With a 15V supply voltage, designers can fully utili15Ve the flexibility of the device. Featuring 28 pins in total, it is a versatile device. It can take a maximum of 15.75V as the supply voltage. Using a supply voltage as low as 14.25V, it will work.
DAC7725UB/1KG4 Features28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
28 pin count
28 pins
DAC7725UB/1KG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC7725UB/1KG4 Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 730.794007mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | DAC7725 |
| Pin Count | 28 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Max Supply Voltage | 15.75V |
| Min Supply Voltage | 14.25V |
| Nominal Supply Current | 6mA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±14.25V~15.75V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Settling Time | 10μs |
| Max Dual Supply Voltage | 15.75V |
| Power Consumption | 45mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 14.25V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Number of Converters | 4 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Analog Output Voltage-Max | 10V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Analog Output Voltage-Min | -10V |
| Height | 2.65mm |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |