DAC8501E/2K5G4 OverviewThe package that contains this software is called 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width). In order for the device to operate, a supply voltage of 3V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. It is recommended that the operating temperature be kept within the range -40°C~105°C while the machine is operating. It is designed to maximiTape & Reel (TR)e space efficiency by containing the FPGA model in Tape & Reel (TR). In total, it has a total of 8 terminations. If you are looking for related parts, you can use the base part number DAC8501 as a starting point. In this case, 8 pins are used in the design. In order for it to work, it requires a 3/5V power supply. A total of 8 pins are included in this device. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.5V. Using 2.7V as the minimum supply voltage, it can operate.
DAC8501E/2K5G4 Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 pin count
8 pins
DAC8501E/2K5G4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC8501E/2K5G4 Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 25.996513mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | DAC8501 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 250μA |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 93 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 10μs |
| Integral Nonlinearity (INL) | 64 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 93 ksps |
| INL/DNL (LSB) | -, ±1 (Max) |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |