DAC7728SRTQT OverviewIn the 56-VFQFN Exposed Pad package, you will find it. In order to operate it, a voltage supply of 16.5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~105°C when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tape & Reel (TR) for the sake of space saving. 56 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number DAC7728, which is its base part number. In order to make it work, 56 pins have been designed. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. With a total of 56 pins, it is equipped with a high level of security. It can accept a maximum voltage of 36V volts as a supply voltage. A minimal supply voltage of 9V is required for it to operate.
DAC7728SRTQT Features56-VFQFN Exposed Pad package
56 pin count
56 pins
DAC7728SRTQT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC7728SRTQT Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 224mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 16.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DAC7728 |
| Pin Count | 56 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 9V |
| Nominal Supply Current | 4.5mA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 0.066 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | 9V~3.6V ±4.5V~18V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 15μs |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Power Consumption | 107mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Input Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -16.5V |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Height | 1mm |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |