LTC2656CUFD-H12#PBF OverviewThe package that contains this software is called 20-WFQFN Exposed Pad. In order for the device to operate, a supply voltage of 5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. It is recommended that the operating temperature be kept within the range 0°C~70°C while the machine is operating. It is designed to maximiTubee space efficiency by containing the FPGA model in Tube. In total, it has a total of 20 terminations. If you are looking for related parts, you can use the base part number LTC2656 as a starting point. In this case, 20 pins are used in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. In order for it to work, it requires a 3/5V power supply. A total of 20 pins are included in this device. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.5V. Using 2.7V as the minimum supply voltage, it can operate.
LTC2656CUFD-H12#PBF Features20-WFQFN Exposed Pad package
20 pin count
20 pins
LTC2656CUFD-H12#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC2656CUFD-H12#PBF Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC2656 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Current-Max | 4.25mA |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Settling Time | 4.6μs (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 8 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.1 |
| Analog Output Voltage-Max | 4.096V |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |