DAC7731EC/1K OverviewA 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package contains it, and it is available for download. Power is provided by a 15V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tape & Reel (TR) for the purpose of saving space. In total, there are a total of 24 terminations on it. For related parts, use its base part number DAC7731. This cable has 24 pins and is designed to connect to a computer. Featuring 24 pins in total, it is a versatile device.
DAC7731EC/1K Features24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
24 pin count
24 pins
DAC7731EC/1K ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC7731EC/1K Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | DAC7731 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 172 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4V~15.75V -4.75V~-15.75V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Settling Time | 5μs |
| Max Dual Supply Voltage | 15.75V |
| Power Consumption | 100mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0046% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Input Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 172 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±3 (Max), ±1 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Height | 2mm |
| Length | 8.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |