LTC2644HMS-L12#PBF OverviewThere is a 12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) package that includes this component. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~125°C. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tube. In order to find related parts, you can use its base part number LTC2644. As far as the pin count is concerned, it has 12 pins.
LTC2644HMS-L12#PBF Features12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) package
12 pin count
LTC2644HMS-L12#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC2644HMS-L12#PBF Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Base Part Number | LTC2644 |
| Pin Count | 12 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of Bits | 12 |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | PWM |
| Differential Output | No |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 7.8μs (Typ) |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±1 (Max) |
| Number of D/A Converters | 2 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |