DAC8512FS OverviewThere are two packages that contain it: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package and X package. The supply voltage is 5V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~85°C range. There is an FPGA model contained in Tube in order to conserve space. In total, it has 8 terminations on each end. In order to find related parts, use the part number DAC8512 as a base. In this case, there are 8 pins on the board. The 5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The device runs on a 5V battery and requires no additional power supply to operate. This device has a pin count of 8 in it. A maximum supply voltage of 5.25V can be applied to this product. The minimal supply voltage required for it is 4.75V.
DAC8512FS Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 pin count
8 pins
DAC8512FS ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
DAC8512FS Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DAC8512 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| Power Dissipation | 2.5mW |
| Number of Bits | 12 |
| Max Output Voltage | 4.087V |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 62.5 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Min Output Voltage | 4.103V |
| Settling Time | 16μs (Typ) |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | COMPLEMENTARY OFFSET BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 62.5 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.75, ±0.75 |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |