DAC7614E/1K OverviewA 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape & Reel (TR). As a whole, it has 20 terminations. Related parts can be found by using its base part number DAC7614. 20 pins are designed into the device. A 5V-volt supply allows designers to fully utili5Ve its flexibility. In addition to this, it has 20 pins. A maximum voltage of 5.25V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 4.75V, it is able to work properly.
DAC7614E/1K Features20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
20 pin count
20 pins
DAC7614E/1K ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC7614E/1K Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 174.689761mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | DAC7614 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Supply Current | -1.6mA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | R-2R |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 89 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Settling Time | 10μs |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25V |
| Power Consumption | 15mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Number of Converters | 4 |
| Conversion Rate | 89 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±2 (Max), ±1 (Max) |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Height | 2mm |
| Length | 7.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |