DS1010S-250/T&R OverviewIn order to minimize costs, Tape & Reel (TR) is used to package it. In applications requiring insulating hardware, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is able to eliminate the need for this. This is due to the supply voltage of 4.75V~5.25V, which ensures reliable performance. It is mounted using the Surface Mount technique. The operating temperature of this unit is 0°C~70°C. As configured, it has taps and steps of 10. The use of multiple related parts with the same base part number DS1010 is universally preferred for a wide variety of applications. In this case, the device package from the supplier is 16-SOIC. The maximum operating temperature should be maintained at 70°C in order to ensure optimal performance. Maintaining a minimum operating temperature of 0°C is essential to achieving optimal performance. The maximum supply voltage supported is 5.25V. This product supports a minimum supply voltage of 4.75V.
DS1010S-250/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
Clock Frequency: 4.75V
DS1010S-250/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1010S-250/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1999 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | DS1010 |
| Function | Nonprogrammable |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 25ns |
| Available Total Delays | 250ns |
| Tap Increment | 25ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1010 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Tap Increment | 25 ns |