DS1100LU-50/T&R OverviewFor cost-effective packaging, Tape & Reel (TR) is used. By using the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 3V~3.6V is supplied with a voltage. As its mounting method, Surface Mount is used. The operating temperature is -40°C~85°C. Taps and steps are configured with 5. The supplier device package is 8-uMAX.
DS1100LU-50/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
DS1100LU-50/T&R ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1100LU-50/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Available Total Delays | 50ns |
| Tap Increment | 10ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Published | 2006 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | DS1100L |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Taps | 5 |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |