DS1010S-400 OverviewAs a cost-effective packaging method, Tube is used. Using the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 4.75V~5.25V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. It operates at a temperature of 0°C~70°C. The device has been configured with 10 taps and steps. For a variety of applications, it is universally preferred to use parts with the same base part number DS1010. At DUAL are the terminals. A unique configuration is possible with the 16 terminations. During operation, 5V is supplied with a voltage. A logic type of SILICON DELAY LINE is used. It can operate with a minimum supply voltage of 4.75V. If the maximum supply voltage is 5.25V, it is acceptable for it to operate. Mounted in the way of Surface Mount. In order to ensure flexibility in operation, 5V is provided with a power supply.
DS1010S-400 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
DS1010S-400 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1010S-400 Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1010 |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 400 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 75mA |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 40ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 400ns |
| Total Delay-Nom (td) | 400 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |