DS1023S-25 OverviewThe 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 4.75V ~ 5.25V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features 0°C ~ 70°C operating temperature. It is configured with 256 taps/steps. Its supplier device package is 16-SOIC. It belongs to the * series that are the most important electronic devices.
DS1023S-25 FeaturesMounting Type: *
DS1023S-25 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1023S-25 Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Bulk |
| Mfr | PEI-Genesis |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | DS1023 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| Series | * |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | 1-Shot, Programmable |
| Number of Taps/Steps | 256 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 16.5ns |
| Available Total Delays | 63.75ns |
| Tap Increment | 250 ps |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Programmable Delay Line | YES |
| Total Delay-Nom (td) | 76 ns |
| Tap Increment | 250ps |
| Input Frequency-Max (fmax) | 25MHz |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Number of Pins | 16 |
| Published | 2005 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | DS1023 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 80 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 60mA |
| Lead Free | Contains Lead |