DS1013-30 OverviewFor cost-effective packaging, Tube is used. By using the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 4.75V~5.25V is supplied with a voltage. As its mounting method, Through Hole is used. The operating temperature is 0°C~70°C. Taps and steps are configured with 1. At DUAL, the terminals are located. For a unique configuration, it is equipped with 14 terminations. When operating, 5V receives a supply voltage. It uses the logic type SILICON DELAY LINE. A minimum supply voltage of 4.75V is acceptable for its operation. Providing a maximum supply voltage of 5.25V is acceptable. It is a key active component of the CMOS family.
DS1013-30 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
stay resistance at CMOS
DS1013-30 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1013-30 Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T14 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Family | CMOS |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 30ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 30 ns |
| Length | 19.05mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |