DS1013-70 OverviewThe package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Tube. With the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 5V. As a mounting method, the technique Through Hole is used. There are 1 taps and steps configured for it. DUAL is the position of the terminals. As part of its unique configuration, it is equipped with 14 terminations. In order to operate, a voltage supply of 5V is provided. It is logically typed as SILICON DELAY LINE. It can be operated with a supply voltage of 4.75V as a minimum. Using a maximum supply voltage of 5.25V is acceptable for it to operate. It is an active component of the CMOS family.
DS1013-70 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
stay resistance at CMOS
DS1013-70 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1013-70 Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T14 |
| Function | Multiple |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Family | CMOS |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 70ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 70, 70, 70ns |
| Total Delay-Nom (td) | 70 ns |
| Length | 19.05mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1013 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | * |