DS1100U-40 OverviewIn order to ensure cost-effectiveness, it is packaged using Bulk. With the 0402 (1005 Metric) package, additional insulation hardware is no longer required. A reliable performance can be achieved with the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V. As a mounting technique, Surface Mount has been used. This device has an operating temperature of -55°C ~ 155°C. 5 taps/steps are configured. Several terminations are provided for unique configurations, including a 2 termination. A supplier device package is provided by 0402. It is part of the RN73R series, which are some of the most important electronic devices.
DS1100U-40 FeaturesSupply voltage at Bulk volts
Mounting Type: RN73R
DS1100U-40 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100U-40 Delay Lines Timing ICs applications.
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
Clock De-Skewing
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | RN73R1E |
| Mfr | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.016 (0.40mm) |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Series | RN73R |
| Packaging | Bulk |
| Size / Dimension | 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) |
| Tolerance | ±0.1% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C |
| Resistance | 876 Ohms |
| Composition | Thin Film |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Failure Rate | - |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 8ns |
| Available Total Delays | 40ns |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Tap Increment | 8 ns |
| Lead Free | Contains Lead |
| Ratings | AEC-Q200 |