DS1013S-20+ OverviewIn order to minimize costs, Tube is used to package it. In applications requiring insulating hardware, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is able to eliminate the need for this. This is due to the supply voltage of 4.75V~5.25V, which ensures reliable performance. It is mounted using the Surface Mount technique. The operating temperature of this unit is 0°C~70°C. As configured, it has taps and steps of 1. There are two terminals at DUAL. The system is equipped with 16 terminations for a unique configuration. During operation, 5V is provided with a supply voltage. There is a logic type SILICON DELAY LINE used in it. It is acceptable to operate with a minimum supply voltage of 4.75V. With a maximum supply voltage of 5.25V, it is acceptable to operate it. The CMOS family contains this key active component. In addition to its BOTH LEADING & TRAILING EDGE ACCURACY; MAX FAN OUT OF 10 74LS LOAD PER OUTPUT, it has other specific characteristics that lend it to a wide variety of applications.
DS1013S-20+ FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
stay resistance at CMOS
DS1013S-20+ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1013S-20+ Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | BOTH LEADING & TRAILING EDGE ACCURACY; MAX FAN OUT OF 10 74LS LOAD PER OUTPUT |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Family | CMOS |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 20ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 20 ns |
| Length | 10.285mm |
| Height Seated (Max) | 2.67mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |