DS1135U-8/T&R OverviewIn applications requiring insulating hardware, the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is able to eliminate the need for this. This is due to the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V, which ensures reliable performance. It is mounted using the Surface Mount technique. The operating temperature of this unit is -40°C ~ 85°C. In this case, the device package from the supplier is 8-uMAX/uSOP. An important electronic device of the - series, it belongs to this group.
DS1135U-8/T&R FeaturesMounting Type: -
DS1135U-8/T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1135U-8/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1135 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 8ns |
| Available Total Delays | 8ns |