DS1021S-25 OverviewFor cost-effectiveness, it is packaged using Tube. 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages eliminate the need for additional insulating hardware in applications. Reliable performance is ensured by the supply voltage of 4.75V~5.25V. It is mounted using the technique of Surface Mount. The device features an operating temperature of 0°C~70°C. The device is configured with 256 taps/steps. DUAL is the location of the terminals. For unique configurations, it is equipped with 16 terminations. When the device is operating, it is supplied with a voltage of 5V. Its logic type is SILICON DELAY LINE. The minimum supply voltage of 4.75V is acceptable for it to operate. With a maximum supply voltage of 5.25V, it is acceptable for it to operate. The compound is a key component of the CMOS/TTL family.
DS1021S-25 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
stay resistance at CMOS/TTL
DS1021S-25 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1021S-25 Delay Lines Timing ICs applications.
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Function | Programmable |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Family | CMOS/TTL |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 256 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Programmable Delay Line | YES |
| Available Total Delays | 73.75ns |
| Total Delay-Nom (td) | 73.75 ns |
| Tap Increment | 250ps |
| Input Frequency-Max (fmax) | 6.77966MHz |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Number of Pins | 16 |
| Published | 1999 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | DS1021 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 73.75 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 30mA |
| Lead Free | Contains Lead |