DS1100M-300 OverviewWith the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V. As a mounting method, the technique Through Hole is used. In addition, it is equipped with -40°C ~ 85°C operating temperature. There are 5 taps and steps configured for it. This device's supplier package is 8-PDIP. There are several important electronic devices that belong to the - series.
DS1100M-300 FeaturesMounting Type: -
DS1100M-300 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100M-300 Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 60ns |
| Available Total Delays | 300ns |
| Tap Increment | 60 ns |