DS1021S-50+T&R OverviewBy utilizing the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, applications do not require additional insulating hardware. Providing reliable performance requires a voltage supply of 4.75V ~ 5.25V. As the mounting method, the Surface Mount technique is used. There is an operating temperature of 0°C ~ 70°C. The taps/steps are configured with 256. 16-SOIC is the package name of the supplier device. Electronic devices belonging to the - series are among the most important.
DS1021S-50+T&R FeaturesMounting Type: -
DS1021S-50+T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1021S-50+T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1021 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Programmable |
| Number of Taps/Steps | 256 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Available Total Delays | 137.5ns |
| Tap Increment | 500 ps |