SY89295UTI OverviewCost-effective packaging is achieved by using Tray. Using the 32-TQFP package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 2.375V~3.6V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of Surface Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of -40°C~85°C. As a result, it is configured with 1024 taps/steps. It has been found that a number of related parts with the same base part number SY89295 are universally preferred for a variety of applications. Surface Mount is mounted in the way. A group of 32 pins has been arranged in its design. The package number of its supplier is 32-TQFP (7x7). A temperature of 85°C should be maintained at the maximum operating level to ensure optimum performance. Keeping the minimum operating temperature at -40°C is necessary to ensure optimal performance. It is part of the Precision Edge® series of electronic devices that are among the most significant. It is compatible with a maximum supply voltage of 3.6V. It is compatible with a minimum supply voltage of 2.375V.
SY89295UTI FeaturesSupply voltage at Tray volts
Mounting Type: Precision Edge®
Clock Frequency: 2.375V
SY89295UTI ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY89295UTI Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | SY89295 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | Precision Edge® |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Depth | 7mm |
| Base Part Number | SY89295 |
| Function | Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Number of Taps/Steps | 1024 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 3.2ns |
| Available Total Delays | 3.2ns ~ 14.8ns |
| Tap Increment | 10ps |
| Length | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |