DS1023S-50+ Overview16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages eliminate the need for additional insulating hardware in applications. Reliable performance is ensured by the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V. It is mounted using the technique of Panel Mount. The device features an operating temperature of -65°C ~ 175°C. The device is configured with 256 taps/steps. It is mounted in the direction of Surface Mount. An arrangement of 16 pins is used in its design. The supplier device package for this device is 16-SOIC. For specific applications, it operates with a supply voltage of 5 V. It is recommended to keep the maximum operating temperature at 70 °C in order to ensure optimum performance. A minimum operating temperature of 0 °C is necessary to ensure optimal performance. Among the most important electronic devices, it belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series. A maximum supply voltage of 5.25 V is supported. A minimum supply voltage of 4.75 V is supported.
DS1023S-50+ FeaturesWith 5 V I/O
Mounting Type: Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Clock Frequency: 4.75 V
DS1023S-50+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1023S-50+ Delay Lines Timing ICs applications.
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Mounting Feature | Flange |
| Number of Pins | 16 |
| Shell Material | Composite |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Weight | 473.692182 mg |
| Insert Material | - |
| Backshell Material, Plating | - |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Bulk |
| Primary Material | Composite |
| Base Product Number | D38999/20JD |
| Mfr | Amphenol Aerospace Operations |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Turn-On Delay Time | 500 ps |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV |
| Termination | Crimp |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 37 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Color | Olive Drab |
| Applications | Aerospace, Aviation, Military |
| Fastening Type | Threaded |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Current Rating (Amps) | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Orientation | D |
| Shielding | Shielded |
| Ingress Protection | Environment Resistant |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Shell Size - Insert | 15-35 |
| Function | 1-Shot, Programmable |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 30 mA |
| Shell Size, MIL | D |
| Propagation Delay | 500 ps |
| Cable Opening | - |
| Max Frequency | 25 MHz |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Number of Taps | 256 |
| Number of Taps/Steps | 256 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 16.5ns |
| Available Total Delays | 127.5ns |
| Features | - |
| Tap Increment | 500 ps |
| Voltage Rating | - |
| Width | 7.6 mm |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |
| Material Flammability Rating | - |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |