SY55856UHG OverviewIt is packaged using Tray for cost-effectiveness. The 32-TQFP Exposed Pad package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 2.3V~3.6V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features -40°C~85°C operating temperature. It is configured with 7 taps/steps. A number of related parts with the same base part number SY55856 are universally preferred for a wide range of applications. It is mounted in the way of Surface Mount. It is designed with the arrangement of 32 pins. Its supplier device package is 32-TQFP-EP (7x7). The maximum operating temperature should be kept at 85°C to ensure noemal operation. The minimum operating temperature should be kept at -40°C to ensure noemal operation. It belongs to the SuperLite™ series that are the most important electronic devices. It supports the maximum supply voltage of 3.6V. It supports the minimum supply voltage of 2.3V.
SY55856UHG FeaturesSupply voltage at Tray volts
Mounting Type: SuperLite™
Clock Frequency: 2.3V
SY55856UHG ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY55856UHG Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Package / Case | 32-TQFP Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP-EP (7x7) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | SY55856 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Published | 2008 |
| Series | SuperLite™ |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V |
| Depth | 7mm |
| Base Part Number | SY55856 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Number of Taps/Steps | 7 |
| Number of Independent Delays | 2 |
| Delay to 1st Tap | 50ps |
| Available Total Delays | 350ps |
| Tap Increment | 50ps |
| Length | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |