DS1100LU-300/T&R OverviewCost-effective packaging is achieved by using Tape & Reel (TR). Using the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 3V~3.6V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of Surface Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of -40°C~85°C. As a result, it is configured with 5 taps/steps. It has been found that a number of related parts with the same base part number DS1100L are universally preferred for a variety of applications. A group of 8 pins has been arranged in its design. The package number of its supplier is 8-uMAX. For certain applications, the device operates with a supply voltage of 3.3V. A temperature of 85°C should be maintained at the maximum operating level to ensure optimum performance. Keeping the minimum operating temperature at -40°C is necessary to ensure optimal performance. It is compatible with a maximum supply voltage of 3.6V. It is compatible with a minimum supply voltage of 3V.
DS1100LU-300/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 3.3V I/O
Clock Frequency: 3V
DS1100LU-300/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1100LU-300/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-uMAX |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | DS1100L |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 60ns |
| Available Total Delays | 300ns |
| Tap Increment | 60ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1100L |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Tap Increment | 60 ns |