MC10EP195FA OverviewTaps and steps are configured with 1023. At QUAD, the terminals are located. For a unique configuration, it is equipped with 32 terminations. When operating, 3.3V receives a supply voltage. It uses the logic type ACTIVE DELAY LINE. A minimum supply voltage of 3V is acceptable for its operation. Providing a maximum supply voltage of 3.6V is acceptable. It is a key active component of the 10E family. The combination of its NECL MODE: VCC=0 WITH VEE= -3.0V TO -3.6V with other specific characteristics makes it ideally suited for a wide range of applications. As part of the 10EP series, it is one of the most important electronic devices on the market today.
MC10EP195FA Featuresoperate supply current at 3.3V
with ACTIVE DELAY LINE bits
stay resistance at 10E
Mounting Type: 10EP
MC10EP195FA ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC10EP195FA Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Surface Mount | YES |
| Series | 10EP |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE= -3.0V TO -3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Family | 10E |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Logic IC Type | ACTIVE DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1023 |
| Programmable Delay Line | YES |
| Total Delay-Nom (td) | 12.2 ns |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |