DS1100LU-75+T&R OverviewIn order to minimize costs, Tape & Reel (TR) is used to package it. In applications requiring insulating hardware, the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is able to eliminate the need for this. This is due to the supply voltage of 3V~3.6V, which ensures reliable performance. It is mounted using the Surface Mount technique. The operating temperature of this unit is -40°C~85°C. As configured, it has taps and steps of 5. The use of multiple related parts with the same base part number DS1100L is universally preferred for a wide variety of applications. In this case, the device package from the supplier is 8-uMAX.
DS1100LU-75+T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
DS1100LU-75+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1100LU-75+T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | DS1100L |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 15ns |
| Available Total Delays | 75ns |
| Tap Increment | 15ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |