DS1135LZ-12/T&R OverviewThe package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Tape & Reel (TR). With the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 2.7V~3.6V. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. In addition, it is equipped with -40°C~85°C operating temperature. This device's supplier package is 8-SOIC.
DS1135LZ-12/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
DS1135LZ-12/T&R ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1135LZ-12/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 12ns |
| Available Total Delays | 12ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| MSL | - |
| Package | Plastic Case |
| RoHS | Yes |
| Base Product Number | DS1135L |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40...+75°C |
| Series | TDN |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Output Type | dual |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Note | - |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 0,555 A |
| Power | 5 W |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |
| Published | 2012 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | DS1135L |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Lead Free | Contains Lead |