DS1100M-75 OverviewFor cost-effective packaging, Bulk is used. By using the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 4.75V ~ 5.25V is supplied with a voltage. As its mounting method, Through Hole is used. The operating temperature is -40°C ~ 85°C. Taps and steps are configured with 5. The supplier device package is 8-PDIP. As part of the - series, it is one of the most important electronic devices on the market today.
DS1100M-75 FeaturesSupply voltage at Bulk volts
Mounting Type: -
DS1100M-75 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100M-75 Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 15ns |
| Available Total Delays | 75ns |
| Tap Increment | 15 ns |
| Lead Free | Contains Lead |