MC100EP195FAR2 OverviewThe package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Cut Tape (CT). With the LQFP package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. In a wide range of applications, parts with the same base part number MC100EP195 are universally preferred. A Surface Mount mounting is used. Pins on the 32 axis are arranged in this design. For optimal operation, the operating temperature should be kept at 85°C. As a rule, the minimum operating temperature should be kept at -40°C in order to ensure optimal performance. There are several important electronic devices that belong to the 100EP series. The maximum supply voltage supported by it is 3.6V. Support is provided for a minimum supply voltage of 3V.
MC100EP195FAR2 FeaturesSupply voltage at Cut Tape (CT) volts
Mounting Type: 100EP
Clock Frequency: 3V
MC100EP195FAR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EP195FAR2 Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 100EP |
| Published | 2008 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Base Part Number | MC100EP195 |
| Pin Count | 32 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE= -3.0V TO -3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Logic IC Type | ACTIVE DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1023 |
| Programmable Delay Line | YES |
| Total Delay-Nom (td) | 12.2 ns |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |