DS1100Z-100+ OverviewBy utilizing the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, applications do not require additional insulating hardware. Providing reliable performance requires a voltage supply of 4.75V ~ 5.25V. As the mounting method, the Surface Mount technique is used. There is an operating temperature of -40°C ~ 85°C. The taps/steps are configured with 5. Mounted in the direction of Surface Mount. In its design, 8 pins are used. 8-SOIC is the package name of the supplier device. It is designed to operate with a supply voltage of 5 V in specific applications. To maintain optimal operation, the maximum operating temperature should be 85 °C. The minimum operating temperature should be maintained at -40 °C to ensure optimal performance. Electronic devices belonging to the - series are among the most important. A maximum supply voltage of 5.25 V can be provided. This device supports a minimum supply voltage of 4.75 V.
DS1100Z-100+ FeaturesWith 5 V I/O
Mounting Type: -
Clock Frequency: 4.75 V
DS1100Z-100+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100Z-100+ Delay Lines Timing ICs applications.
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Package Identifier | S8+4 |
| Manufacturer | AUTEC POWER SYSTEMS |
| Turn-On Delay Time | 100 ns |
| Voltage Rating (DC) | 5 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Size / Dimension | 172.2x72.2x41.1mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Propagation Delay | 100 ns |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 20ns |
| Available Total Delays | 100ns |
| Tap Increment | 20 ns |
| Width | 4 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |