MC10E196FNG OverviewA cost-effective package is used by using Tube. By utilizing the 28-LCC (J-Lead) package, applications do not require additional insulating hardware. Providing reliable performance requires a voltage supply of 4.2V~5.7V. As the mounting method, the Surface Mount technique is used. There is an operating temperature of 0°C~85°C. The taps/steps are configured with 128. It is placed at QUAD where the terminals are located. The terminations are provided with 28 for a unique configuration. During operation, the supply voltage for 5V is provided. It is logic typed as ACTIVE DELAY LINE. With the minimum supply voltage of 4.2V, it is acceptable for it to operate. Using the maximum supply voltage of 5.7V is acceptable for it to operate. The 10E family contains a significant amount of 10E. With its NECL MODE: VCC=0 WITH VEE=-4.2 V TO -5.7 V combined with other specific characteristics, this material is suitable for a variety of applications. Electronic devices belonging to the 10E series are among the most important.
MC10E196FNG FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with ACTIVE DELAY LINE bits
stay resistance at 10E
Mounting Type: 10E
MC10E196FNG ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC10E196FNG Delay Lines Timing ICs applications.
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 10E |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE=-4.2 V TO -5.7 V |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Function | Programmable |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Family | 10E |
| Output Characteristics | OPEN-EMITTER |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Logic IC Type | ACTIVE DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 128 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 1.39ns |
| Programmable Delay Line | YES |
| Available Total Delays | 1.39ns ~ 3.63ns |
| Total Delay-Nom (td) | 3.63 ns |
| Tap Increment | 20ps |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Published | 2006 |
| Pbfree Code | yes |
| Frequency | 1GHz |
| Base Part Number | MC10E196 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |