DS1100Z-40 OverviewFor cost-effective packaging, Tube is used. By using the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 4.75V~5.25V is supplied with a voltage. As its mounting method, Surface Mount is used. The operating temperature is -40°C~85°C. Taps and steps are configured with 5. The supplier device package is 8-SOIC.
DS1100Z-40 FeaturesSupply voltage at Tube volts
DS1100Z-40 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1100Z-40 Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 8ns |
| Available Total Delays | 40ns |
| Tap Increment | 8ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1100 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 40 ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Lead Free | Contains Lead |