DS1013S-75+ OverviewUsing the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 4.75V ~ 5.25V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of Panel Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of 0°C ~ 70°C. The package number of its supplier is 16-SOIC. It is part of the IEL series of electronic devices that are among the most significant.
DS1013S-75+ FeaturesMounting Type: IEL
DS1013S-75+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1013S-75+ Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1013 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | IEL |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current Rating | -- |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Actuator Type | Lever |
| Illumination Voltage (Nominal) | -- |
| Number of Poles | 2 |
| Illumination | -- |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 75ns |
| Available Total Delays | 75ns |